Формула Штайнмаєра: від капітуляції до перемоги

Формула Штайнмаєра – що це, суть плану миру для України

1 жовтня тристороння контактна група в Мінську погодила й підписала документ, який розвиває так звану формулу Штайнмаєра. Не зважаючи на пояснення Президента України, що ця формула не є зрадою наших інтересів, 6 жовтня в країні відбулись численні акції протесту. Учасники яких виступали проти капітуляції. Об этом сообщает avan-ti.in.ua со ссылкой на СМИ.

Про що саме йдеться в цій формулі миру для Україні – в матеріалі 24 каналу.

Наростаючі протестні настрої

У підписаному в столиці Білорусі документі, передбачається запровадження закону про особливий статус окупованої частини Донбасу після проведення там місцевих виборів згідно з законодавством України та підтвердження вільного і демократичного їх проведення спостерігачами від ОБСЄ. Таким чином, це рішення ТКГ відкриває можливість проведення зустрічі лідерів нормандського формату щодо Донбасу.

Важливо: Як Україні трактувати заяву ватажків ОРДЛО щодо підписаної формули Штайнмаєра

Пояснюючи суть домовленостей Володимир Зеленський наголосив, що таким чином ми відповіли на лист пана Сайдіка, яким погоджуємо текст "формули".

Президент наполягає, що буде підготовлений закон, який розроблятиме парламент у тісній співпраці та публічному обговоренні із суспільством. І в цьому новому законі не буде перейдено жодних "червоних ліній". Саме тому немає і не буде ніколи ніякої капітуляції.

Що говорить Володимир Зеленський про формулу Штайнмаєра, дивіться тут:

Проте, не зважаючи на запевнення Володимира Зеленського, 6 жовтня по всій території України відбулись численні мітинги, учасники яких вимагали не допустити капітуляції. Так, на Майдані Незалежності у столиці, активісти оголосили про створення руху опору і висунули вимоги українській владі. Вони виступають проти реалізації формули Штайнмаєра. У своїй резолюції учасники акції зазначали, що Росія – агресор і вона повинна нести повну відповідальність за злочини перед Україною і ситуацією на окупованих територіях. Донбас і Крим повинні повернутись в Україну разом, без будь-яких умов з боку Кремля.

Точка зору: Яка користь для України від виборів на Донбасі: пояснення нардепа від "Слуги народу"

Перелік вимог протестувальників до української влади:

  • заборонити впровадження особливого статусу для окремих районів Донеччини і Луганщини або будь-яких інших регіонів України;
  • заборонити використання амністії для бойовиків так званих "ДНР" і "ЛНР";
  • заборонити відведення українських військ від лінії розмежування;
  • заборонити формування будь-яких недержавних воєнізованих формувань, зокрема "народних міліцій" на території окупованого Донбасу;
  • заборонити проведення виборів в будь-які органи влади або самоврядування на території так званих "ДНР" і "ЛНР" до отримання повного контролю по всій довжині українсько-російського кордону.

На переконання директора Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрія Миселюка, очевидно, що вуличні протести будуть наростати. Експерт вважає, що фактично ми погодились на завершення гарячої фази конфлікту на умовах Росії. Питання в тому, наскільки швидко влада зрозуміє, що потрібно або відмовлятись від "формули", або в такій же категоричній формі висувати вигідні українцям умови.

Безумовно, Президент України може використати протести на свою користь і сказати, мовляв, ми намагались реалізувати мирний план якомога швидше, але суспільство цей план не сприймає, тому змушені відмовитись від нього,
– наголошує Андрій Миселюк.

Суть формули Штайнмаєра

У міністерстві закордонних справ раніше заявляли про те, що влада України хотіла би проведення місцевих виборів у всій країні. Україна погодилась на мінські домовленості п’ять років тому – зокрема, й на проведення виборів. В 2016 році, вже після підписання мінських угод, в дипломатичних колах почали говорити про так звану формулу Штайнмаєра, яка замінила формулу Мореля.

Важливо: У "Слузі народу" пояснили, чому Україна не може відмовитись від формули Штайнмаєра

Водночас, 13 вересня міністр закордонних справ Вадим Пристайко сказав, що формулу Штайнмаєра узгодив п’ятий президент України Петро Порошенко ще в 2016 році.

Петро Порошенко, формула Штанмайєра
Формулу Штайнмаєра узгодили ще в 2016 році / Фото GettyImages

Формулу Штайнмаєра, яку наш глава держави погодив, ми, як люди, які виконують навіть те, що пообіцяли наші попередні президенти, повинні виконувати. Ми зараз обговорюємо, в якій формі,
– сказав Пристайко.

Він запевнив, що в ній немає нічого цікавого або такого, щоб звинувачували у зраді або перемозі.

Пристайко наголосив, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) повністю вступає в силу тільки після рішення ОБСЄ. Так, Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ має визнати, що місцеві вибори там пройшли відповідно до високих стандартів.

Формула Штайнмайєра передбачає:

  • припинення вогню;
  • розведення військ;
  • ухвалення парламентом закону про амністію бойовиків;
  • проведення місцевих виборів під егідою ОБСЄ.

Думка експерта: Війна не завершиться ні в 2019, ні в 2020 році, – Снєгирьов

Після виконання цих пунктів піднімається питання про виведення російських військ з цих територій та встановлення українською стороною контролю на російсько-українському кордоні.

Вибори на окупованих територіях

На думку співголови ГІ "Права справа" Дмитра Снєгірьова, за мінськими угодами Україна могла нівелювати можливість проведення виборів на окупованих територіях, наполягаючи на припиненні вогню і виведенні військ Росії і найманців з окупованих районів та передачі під контроль російсько-українського кордону. Проте формула Штайнмаєра передбачає інший порядок – спочатку вибори, а потім передачу контролю над кордоном. Снєгірьов вважає, що саме через це за цю формулу й вчепилась Росія і вимагає закріпити її положення на папері. Тобто, якщо в 2016 році в Норманському форматі були усні домовленості, то наразі Росія вимагає власне її реалізації на практиці.

А тим часом: Арахамія прокоментував ймовірну амністію бойовиків Донбасу

Формула Штайнмаєра передбачає – проведення виборів на окупованих територіях під егідою ОБСЄ після розведення, але не виведення російських військових. Також місія ОБСЄ має надати свою експертну оцінку щодо законності проведення виборів на окупованому Донбасі, їх прозорості, відповідності українському законодавству, після чого наступного дня країна надає спецстатус цим територіям і закріплює його зміни у Конституції.

формула Штанмайєра, Донбас, військові дії
Вибори на Донбасі не можуть відбуватись "під кулями" / Фото 24 каналу

Жодного позитиву в цій формулі я не вбачаю. Водночас, вона нівелює всі попередні якщо не перемоги, то досягнення української дипломатії. Вони не давали можливості російській стороні та нашим західним партнерам вимагати від України беззаперечного виконання мінських угод, відповідно ратифікації їх політичної частини без виконання безпекового питання,
– наголошує Дмитро Снєгірьов.

Водночас, ще нічого непоправного не відбулось. Звісно, європейці хочуть якомога швидше "закрити" цю тему. Загалом, як вважає Андрій Миселюк, вони ще з 2016 року всіляко наполягають щоб на Донбасі перестали стріляти. Щоправда, на яких підставах – їм байдуже. В цій ситуації свої національні інтереси може відстояти лише Україна.

Дослухатись думки Німеччини

Цю формулу передовсім просуває Франція. Не варто забувати, що Франція за часів грузинсько-російської війни, фактично виступала як країна, що легалізовувала режим Путіна.

Заява: Макрон закликав підписати формулу Штайнмаєра

Тому не випадково як тоді Саркозі, так і зараз Макрон фактично виступають провідниками російської політики. Інше питання – є позиція Німеччини, яка відрізняється від позиції Франції.

Німеччина прекрасно розуміє, що таким чином Франція намагається перебрати на себе роль регіонального лідера,
– наголошує Дмитро Снєгірьов.

Якщо Україна не скористається можливістю, яка надається завдяки позиції Німеччини у цьому питанні, відповідно, ми муситимемо ратифікувати ці угоди.


Джерело статті: “http://24tv.ua/formula_shtanmayyera_shho_tse_take_sut_formuli_miru_dlya_ukrayini_n1205146”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя